Helal Sertifikası

Anasayfa / Sistem Belgelendirme / Helal Sertifikası

Helal Sertifikası

Helal sertifikası tarafsız ve ehil bir kurumun üretimi denetlemesi ile alınır. Helal standartlarına uygun olduğunun teyit edilmesi ve onaylanmış bir belge alınması ile helal sertifikası elde edilir. Helal olmakla birlikte, helal sertifikası almak için gıdaların sağlığa uygun ve saf olması gerekir. Helal sertifikası, Müslüman tüketiciler için bir gıdanın tüketilebilir olması için gereklidir. Dünyada 1,5 milyar Müslüman vardır ve bu helal sertifikası Müslümanlar için gereklidir.


Helal Nedir?

 


Helal kelimesi Arapça ’da meşru ya da geçerli anlamına gelir. Böylece helal nedir sorusunu tanım olarak aktarmış olduk. Zıt anlamlısı olan haram da gayrimeşru ya da geçersiz anlamına gelir. Yiyecek ve içecek bir şey söz konusu olduğu zaman helal olması Müslümanlar için genel bir sınırdır. Tüm saf yiyecekler helal olarak belirlenmiştir ancak bazı istisnalar mevcuttur. İnek, koyun ve keçi sütü helaldir, deve sütü de helaldir. Balık, bal, sarhoşluk etkisi yaratmayan bitkiler helaldir. Meyveler, pirinç, buğday, arpa ve yulaf gibi taneli gıdalar helaldir. Et olarak sığır, koyun, keçi, deve, tavuk gibi gıdalar ve av kuşları helaldir ancak İslami usule göre kesilmiş olmalılardır. İslami usule göre kesmek için eti kesecek insan Müslüman olmalıdır. Hayvan yere yatırılır, gırtlağı acı vermeden kesilir, bu olurken kesen kişi Allah’ın adını zikreder ya da dua tekrarlar.Helal Sertifikası Nasıl Alınır?

 


Gıda üretiminde, gıda satışında, gıda ambalajında çalışan kişiler, hazır gıda üreticileri, gıda nakliyatında çalışanlar, gıda ile temasta bulunan tüm ürünlerin üreticileri helal sertifikası için başvuruda bulunabilir. Peki helal sertifikası nasıl alınır? Helal sertifikası almak için en önemli adım işletmenin yaptığı işin ya da verdiği hizmetin helal gıda belgesine uygun olması ve bunun ispatlanabilir olması gereklidir. Helal sertifikası denince akla gelen ilk ürünler genelde et ve et ürünleridir. Salam, sucuk ve sosis gibi ürünlerde gıda işlem görür ve içinde sıklıkla renklendiriciler ve aroma vericiler bulunabilir. Bunlar et ve et mamullerinin helal sertifikası almasına engel olabilir ve helal sertifikası alırken sıkıntılara neden olabilir. Helal sertifikasının temel standardı kurallar gereği insan sağlığına zararlı olan ürünlerin kullanılmamasıdır.