FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

Anasayfa / Sistem Belgelendirme / FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

FSSC 22000 bulunduğu yere, çapına bakmaksızın büyük küçük tüm gıda ürünü, içeriği ve ambalaj malzemesi üreticileri tarafından kullanılmak ve uygulanmak üzerine tasarlanmıştır. Gıdaların güvenli, sağlıklı bir şekilde üretilmesini ve temin edilmesini sağlamak beslenmenin vazgeçilmez bir unsurudur. Günümüzde yapılan kontrol uygulamaları ürünün bulunduğu son haldeki hataları ve tehlikeleri göstermektedir. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ile bunların önüne geçilebilir. Günümüzde güvenli gıdaların üretilmesi için katkılar, hammaddeler, yardımcı maddeler ve ambalajın üretiminden başlayarak tedarikçilerin seçimi ve değerlendirmesini kontrol altında tutma gereksinimi ortaya çıkmıştır. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi de bunu sağlar. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelendirme sürecinin her aşamasında iyi iletişim ile şeffaflık sağlama oldukça önemlidir.


FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Nedir?

 


FSSC 22000 Güvenli Gıda Belgelendirmesi Vakfı tarafından oluşturulmuştur. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi nedir diyecek olursanız: gıda güvenliği konusunda risk yönetimine yönelik yeni bir yaklaşımdır. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, global bir gıda güvenliği yönetim standardı olan ISO 22000 üzerine temellendirilmiş olup bir belgelendirme sistemidir. PRP’ler için sektöre özel teknik bilgilere ve Küresel Gıda Güvenliği Girişimi gereklilikleriyle de direkt olarak bağlantılıdır.


FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Önemi

 


Etkili bir yönetim sistemi ve bağımsız bir belgelendirme işlemi, başarılı gıda güvenliği kültürü adında önemli iki unsurdur. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, gıda güvenliği standartlarının uluslararası bir boyuta ulaşmasını sağlamakla beraber gıda güvenliği standartlarına bir şeffaflık da getirmiştir. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi önemi altında bütün süreç ağı, süreç temelli olarak belirlendikten sonra yönetilir. Böylece yüksek kalitede gıda güvenliği denetimleri sağlanır. Teknik uzmanlığa ve derin bilgilere sahip LRQA denetçileri tarafından bu denetimler gerçekleştirilir. Bütüne yönelik bakış açısı kullanarak sistematik olarak bazı şeyleri belirler ve birbirinden etkilenen bu süreçlerin yönetiminin daha etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Sistem ve süreçlerinizin gelişiminin sürekli olması sağlanır. Endüstri çapındaki gıda güvenliği standartlaşır ve sistemlerinden geçiş kolaylaşır.