CE Belgesi

Anasayfa / Sistem Belgelendirme / CE Belgesi

CE Belgesi

Açılımı “Conformite Eurpoean” olan CE’nin Türkçe anlamı “Avrupa Standartlarına Uygun” şeklindedir. CE belgesi, 1985 yılında Avrupa Birliği tarafından öne sürülmüş olup, ürünlerin belli başlı yaklaşım talimatlarına uygunluk derecesini ve bu talimatlar bazında belirli değerlendirmeleri geçtiği anlamına gelen işarete verilen isimdir. CE belgesi, kullanıcının elindeki ürünün amacına uygun olarak kullandığı sürece güvenli olduğunu gösterir. CE belgesi kaliteyi göstermez ve kalite güvencesi sağlamamaktadır; daha çok ürünün güvenliliği göz önünde bulundurularak verilen bir belgedir. Kaliteyi belirten pek çok işaret isteğe bağlıdır, ancak güvenliği belirten CE belgesi zorunludur. CE belgesi, ürünün Avrupa Birliği standartlarına ve teknik mevzuatına uygun olduğunu belgeler.CE Belgesi Nasıl Alınır?


Avrupa Birliği’ne ait güvenlik açısından yeni yaklaşımlar kapsamında ürünlere konulan mecburi bir işaret olan CE belgesi, ürünlerin Avrupa piyasasında serbestçe alınıp satılmaları için bir güvenlik işaretidir. Peki CE belgesi nasıl alınır? CE belgesi alabilmek için ilk olarak bu belgeyi veren firmalarla beraber çalışmak ya da bu belgeyi vermeye yetkisi olan kuruluşlara başvuru yapılması gereklidir. Öncelikle gerekli evrakın toplanması ile süreç başlar. Söz konusu olan ürünün şartlara uygun olarak üretildiğinin kanıtlanması gerekmektedir. Ürüne ait iç ve dış faktörleri, detaylandırılmış şekilde ürünün özelliklerini bulunduran bir dosya hazırlanmalıdır. Ürünün teknik çizimleri, içeriği ve boyutu da dosyalara eklenir. CE laboratuvar testi zorunludur. Laboratuvar analizleri yalnızca yetkili laboratuvarlar tarafından yapılmaktadır. Ürün gerekli testleri geçtikten sonra belge alınır.


CE Belgesi Standartları


Avrupa Birliği’nin kendine ait bir standardizasyon politikası mevcuttur. Bu politika ortaya çıkmadan önce her Avrupa Birliği üyesi ülkenin uyguladığı standartlar birbirinden farklıydı. Farklı standartlara göre belgelendirilen bu ürünler ihracat sırasında ihraç edilen ülke kendi aradığı standartları üründe bulunmazsa ürünü kabul edemiyordu ve bu da ticarete zarar veriyordu. Bu durumu engellemek üzere aynı standartlar tüm Avrupa Birliği tarafından kabul edilmeye başlandı. CE belgesi standartlarına genel olarak bakıldığında insan sağlığına, hayvan sağlığına, çevreye ve insan güvenliğine zarar vermemesine bağlıdır. Teknik koşullar ayrıntılı olarak CEN ve CENELEC adındaki Avrupa Birliği standardizasyon kuruluşları tarafından belirlenmekte.